Proces produkcji

Etapy realizacji

Projektowanie

1. Projektowanie w BIM

Wykorzystując katalog rozwiązań produktowych BIM Unihouse, inżynierowie i projektanci rozpoczynają projektowanie na bazie naszych rozwiązań. Na tym etapie brane są po uwagę potrzeby inwestora i przyszłych użytkowników.

Produkcja

2. Produkcja podłóg i sufitów

W podłogach i sufitach od razu montowane są wszelkie możliwe instalacje, które są niezbędne w codziennym użytkowaniu mieszkania.

3. Produkcja ścian

W większości jest to proces automatyczny – zgodnie z projektem przycinane są elementy drewniane, później na specjalnym „stole” produkcyjnym są one zbijane oraz montowane są kolejne warstwy ścian zgodnie z projektem - wycina się też otwory na instalacje. Wnętrze ścian wypełniane jest wełną mineralną adekwatnie do wymagań akustycznych i pożarowych.

4. Montaż modułów

Po wyprodukowaniu oddzielnie podłóg, ścian i stropów następuje montaż modułu. Wszystko odbywa się zgodne z projektem wykonawczym dla każdego modułu, który jest elementem większej całości. Technicy wielu specjalności montują niezbędne instalacje: elektryczne, wentylacyjne, grzewcze, grzejniki, drzwi, okna i inne niezbędne elementy wyposażenia.

5. Prace wykończeniowe

Po zmontowaniu wszystkich instalacji, przychodzi czas na prace wykończeniowe. Ściany i sufity są malowane oraz układa się glazurę. Na podłogi kładzie się parkiety i terakotę. Wykończenie jest zgodne z zamówieniem Klienta i ewentualnymi zmianami przyszłych lokatorów.

6. Montaż mebli kuchennych, armatury łazienkowej

Po wyprodukowaniu oddzielnie podłóg, ścian i stropów następuje montaż modułu. Wszystko odbywa się zgodne z projektem wykonawczym dla każdego modułu, który jest elementem większej całości. Technicy wielu specjalności montują niezbędne instalacje: elektryczne, wentylacyjne, grzewcze, grzejniki, drzwi, okna i inne niezbędne elementy wyposażenia.

7. Transport gotowych modułów

Tak zmontowane, gotowe i wyposażone moduły są transportowane ciężarówkami oraz w razie potrzeby statkami na plac budowy.

Budowa

8. Montaż modułów na budowie

Gdy na teren budowy trafiają moduły, przy pomocy dźwigu są bezpośrednio
montowane jeden na drugim i odpowiednio ze sobą łączone tworząc konstrukcję budynku.

9. Efekt końcowy

Moduły są zmontowane i budynki wykończone „pod klucz”.

Jak budować szybko i nowocześnie?

Odpowiedź jest prosta: w technologii szkieletowej na nowoczesnych maszynach sterowanych komputerowo, w hali przemysłowej, skąd na budowę wyjeżdżają moduły kompletnie wyposażone.

Moduły są zmontowane w fabryce domów i wykończone „pod klucz” - wyposażone nawet w oświetlenie, meble łazienkowe i kuchenne, ze sprzętem AGD włącznie. Moduły mogą mieć do 14 m długości i do 4,2 m szerokości. Moduł może więc stanowić samodzielne małe mieszkanie. Na większe składa się 1,5 lub 2 moduły połączone ze sobą.

Ze względu na ponadwymiarowe gabaryty transport modułów i ich ustawienie odbywa się nocą. Moduły ustawiane są dźwigiem jeden na drugim, niczym klocki, tworząc budynki wielorodzinne z kilkudziesięcioma mieszkaniami w ciągu 4-5 nocy.

Technologia modułowa jest błyskawiczna. Budownictwo modułowe w Polsce nadal jest nowością, a UNIHOUSE jest pionierem w tej nowoczesnej technologii.

Technologia szkieletu drewnianego jest bardzo popularna w Skandynawii, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Zwana jest również technologią skandynawską lub niemiecką (nie mylić z mało uprzemysłowioną technologią kanadyjską).

Zastosowanie (budownictwo modułowe)

  • hotele i motele

  • akademiki przedszkola, żłobki

  • budynki wielorodzinne do 8 kondygnacji

  • przychodnie

  • domy opieki

  • osiedla domów jednorodzinnych

  • osiedla domów rekreacyjnych całorocznych

  • pawilony handlowe

  • budynki biurowe

  • zaplecza do 'orlików'

  • wioski sportowe

Standard wykończenia

Istota technologii

Elementem nośnym jest szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną, od wewnątrz wykończony płytą gipsokartonową malowaną (w łazience glazurą), a od strony elewacji szkielet jest dodatkowo ocieplony i wykończony tynkiem mineralnym, szalówką lub cegłą klinkierową.